יהלום טבעי או יהלום מעבדה?

יהלום טבעי או יהלום מעבדה?

קולקציית אביב בניחוח צרפתי קריאה יהלום טבעי או יהלום מעבדה?
יהלום מעבדה או יהלום טבעי?

בשנים האחרונות יהלומי מעבדה הפכו למאוד פופולריים בעולם התכשיטים, הם מהווים גם חלופה משתלמת ליהלומים הטבעיים. עם זאת, ייתכן שהרעיון של יהלום מעבדה, יהלום שנחשב לסינתטי, אולי לא עולה בקנה מידה אחד עם מושגי הרומנטיקה שלכם.
הנה מה שאתם צריכים לקחת בחשבון כאשר אתם מתלבטים בין יהלום מעבדה ליהלום טבעי.

   
מה הם יהלומים טבעיים?
יהלומים טבעיים הם מינרלים שנוצרים בתנאים טבעיים בעומק האדמה במהלך מיליוני שנים.
תהליך יצירת היהלומים הטבעיים כרוך בלחץ וחום גבוהים במיוחד, הגורמים לפחמן להיקשר במבנה גבישי יוצא דופן, המעניק ליהלומים את תכונותיהם הייחודיות.

יתרונות וחסרונות של יהלומים טבעיים
ייחודיות והיסטוריה: כל יהלום טבעי הוא ייחודי, ובעל סיפור גיאולוגי מרתק שמוסיף לערכו.
שוק מבוסס: יהלומים טבעיים הם חלק בלתי נפרד מהתרבות והמסורת, ויש להם ערך סנטימנטלי וכלכלי רב.
עלות גבוהה: יהלומים טבעיים הם יקרים יותר בשל המורכבות והזמן הדרושים להיווצרותם.
השפעה סביבתית: כריית יהלומים טבעיים עלולה לגרום לנזקים סביבתיים ולהשפיע על קהילות מקומיות.

מהו יהלום מעבדה?
יהלומי מעבדה מיוצרים בתנאים מבוקרים במעבדות. התהליך כולל חיקוי של התנאים הטבעיים בהם נוצרים יהלומים, והיהלומים המתקבלים הם בעלי מבנה כימי ופיזי זהה ליהלומים טבעיים. ישנם שני תהליכים עיקריים לייצור יהלומי מעבדה: Chemical Vapor Deposition) CVD) או High Pressure High Temperature) HPHT), מדענים יכולים כיום ליצור יהלומים שנראים כמו יהלומים שנכרים מהאדמה, מכילים את אותן תכונות כימיות ופיזיות ואף מקבלים הסמכה מהמכון הגמולוגי של אמריקה (GIA).

האם יהלומי מעבדה אמיתיים?
אכן כן. יהלומים מתוצרת מעבדה הם אמיתיים בדיוק כמו יהלומים הנכרים מהאדמה. הם מגיעים בצורות, גדלים, צבעים ודרגות ניקיון כמו יהלומים טבעיים. הן ליהלומים טבעיים והן ליהלומי מעבדה יש את אותן תכונות פיזיות וכימיות ושניהם מגיעים עם תעודות יהלום.

יהלומים מתוצרת מעבדה מול "אמיתיים" – מה ההבדלים?
ההבדלים בין יהלומים טבעיים לבין יהלומים מתוצרת מעבדה אינם נראים לעין בלתי מזוינת. ליהלומים טבעיים יש כמויות קטנות של חנקן, בעוד שליהלומים מתוצרת מעבדה אין חנקן. זהו למעשה אחד מהסימנים שבהם משתמשים גמולוגים כדי לזהות אם היהלום מתוצרת מעבדה או טבעי.
יהלומים טבעיים נוצרים בלחץ של קרום כדור הארץ לאורך מיליוני שנים, ואז הם נכרים, נחתכים ומלוטשים. יהלום מתוצרת מעבדה עובר את אותם תהליכים, רק בסביבה מעבדתית. למעשה, התהליך המשמש ליצירת יהלום מתוצרת מעבדה מקצר את זמן הגידול באופן משמעותי, ממיליוני שנים לכמה חודשים בלבד. לאחר מכן, גם היהלום מתוצרת מעבדה נחתך ומלוטש.

האם יהלומי מעבדה הם אתיים יותר?
יש הסבורים שיהלומי מעבדה הם אתיים יותר מכיוון שאין כרייה מעורבת. עם זאת, תהליך קימברלי שהופעל ב-2003, מנע בהצלחה את זרימת יהלומי הקונפליקט.
אם הדגש שלכם אינו על ערך המכירה החוזרת של היהלום, יהלום מתוצרת מעבדה הוא חלופה טובה לרכישת יהלום טבעי ויקר יותר. בפשטות, תקבלו יותר תמורה לכספכם.
יתרונות וחסרונות של יהלומי מעבדה
עלות נמוכה יותר: תהליך הייצור במעבדה יעיל יותר, מה שמוזיל את מחיר היהלום.
אתיקה סביבתית וחברתית: ייצור במעבדה מצריך פחות משאבים טבעיים ומצמצם את הנזק הסביבתי והחברתי.
ערך סנטימנטלי נמוך יותר: חלק מהצרכנים עשויים להעריך פחות יהלומים שאינם טבעיים.
שוק מתפתח: למרות הגידול בפופולריות, השוק ליהלומי מעבדה עדיין מתפתח, וייתכן שלא יציע את אותה רמת השקעה כמו יהלומים טבעיים.ליהלום טבעי יש גורם נדירות. באופן כללי, יהלום טבעי ישמור על ערכו טוב יותר מיהלום מתוצרת מעבדה מכיוון שיש אספקה מוגבלת. חוקי הבסיס של היצע וביקוש קובעים שכאשר הביקוש עולה, במיוחד עם אספקה מוגבלת, הערך עולה. יהלומים מתוצרת מעבדה יכולים להיות מיוצרים, ייתכן שלא ישמרו על ערכם לאורך זמן מה שאומר שמחירי המכירה החוזרת יכולים להמשיך לרדת ככל שהשוק יוצף.

מה לבחור?
הבחירה בין יהלומים טבעיים ליהלומי מעבדה תלויה בהעדפות האישיות שלכם. אם אתם מחפשים תכשיט עם היסטוריה, ייחודיות וערך סנטימנטלי, יהלום טבעי הוא הבחירה המושלמת. מצד שני, אם אתם מעדיפים פתרון כלכלי, ידידותי לסביבה ואתי יותר, יהלומי מעבדה יכולים להיות הבחירה האידיאלית.
בין אם תבחרו ביהלום טבעי או ביהלום מעבדה, חשוב שתעשו זאת מתוך ידע והבנה של ההבדלים בין השניים. כל אחת מהאפשרויות מביאה עמה יתרונות ייחודיים שיכולים לענות על הצרכים והרצונות האישיים שלכם. אנו בהוטקראון נשמח לסייע לכם במציאת היהלום המושלם עבורכם ולענות על כל שאלה שתהיה לכם בתחום.

כל התכשיטים של הוטקראון מיוצרים מיהלומים טבעיים שאינם ממכרות הפוגעים בזכויות אדם. 
אם אתם מעוניינים בתכשיט עם יהלום מעבדה כתבו לנו לקבלת להצעת מחיר. 

בקשו הצעת מחיר:

תגובה

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.